Przyroda

Zamek Topacz to historyczny obiekt malowniczo położony w otoczeniu rozległych terenów przyrodniczych. To około 30 ha łąk i lasów, przepływają tu rzeki: Ślęza i Młynówka, a budynki hotelowe i restauracje otoczone są nastrojowymi ogrodami. Niewątpliwą atrakcję stanowi też duży staw z wyspą i fontanną.
Przez cały teren biegną ścieżki spacerowe, a zieleń, zarówno ta „dzika” jak i zaprojektowana przez człowieka, zachęca do pieszych wycieczek.
Z myślą o naszych gościach dużą wagę przywiązujemy do terenów zielonych okalających hotelowe zabudowania. Zespół ogrodników dba o to, by tereny te były zawsze zadbane, a roślinność cieszyła zmysły. Jej różnorodność sprawia, że ogrody są atrakcyjne przez cały sezon.
Jako pierwsze wiosnę witają swoimi kwiatami tysiące roślin cebulowych: przebiśniegi, krokusy, cebulice, narcyzy i tulipany. Następnie zakwitają liczne magnolie i wiśnie ozdobne, a po nich swym urokiem zachwycają różaneczniki i azalie. Warte uwagi są także niezwykłe judaszowce, których purpurowo-różowe kwiatki wyrastają bezpośrednio z pnia, co sprawia, że całe drzewka zdają się być nimi wręcz oblepione!
Lato to czas tawuł, bylin i róż, a powietrze przesycone jest zapachem kwitnących lip. Jesienią królują setki hortensji, których urokowi nie sposób się oprzeć. Towarzyszą im wielkie połacie traw ozdobnych. Liście drzew mienią się wówczas całą feerią jesiennych barw, tworząc niezapomniane widoki.
Zima to czas odpoczynku dla roślin, ale to nie znaczy, że zimowe spacery są mniej magiczne. Wręcz przeciwnie – to czas, kiedy cały teren nabiera czaru dzięki świątecznym iluminacjom.
Aby spacer był nie tylko przyjemny, ale też mógł przyczynić się do pogłębienia wiedzy przyrodniczej, od 2018 r. rośliny stopniowo opatrywane są tabliczkami z nazwą. Na większości tabliczek znajduje się także kod QR. Wystarczy zeskanować go swoim telefonem, a wyświetli się link kierujący do szczegółowego opisu danej rośliny w e-katalogu Związku Szkółkarzy Polskich.

WSPARCIE DLA PTAKÓW

Szczególną opieką otaczamy również naszych skrzydlatych przyjaciół. Na całym terenie Zamku Topacz powiesiliśmy budki dające schronienie różnym gatunkom ptaków, a także nietoperzom. Każdej zimy budki są czyszczone i konserwowane, aby mogły służyć jak najdłużej.
Na wyspie po środku stawu pojawił się domek dla łabędzi, które od niedawna u nas mieszkają. Pracujemy również nad domkami dla owadów.
Uważni spacerowicze mogą spotkać pływającą po rzece Młynówce niezwykłą, najpiękniejszą ze wszystkich kaczek świata, pochodzącą z Azji mandarynkę. Szczęściarze dostrzegą także rodzimego zimorodka – szybkiego jak błyskawica ptaka o olśniewającym wręcz upierzeniu. Spacerując wokół Zamku, warto być czujnym, gdyż na łonie okalającej hotel przyrody spotkać też można dzięcioła zielonego, czaple siwe, a nawet niezwykle dostojną czaplę białą.

NA RATUNEK WIEWIÓRCE RUDEJ!

Od jesieni 2017 r. posiadamy dwie woliery dla wiewiórek. Wiewiórki, które w nich mieszkają (zwykle przez kilka tygodni), to zwierzęta uratowane przed śmiercią – osierocone młode, bądź znalezione wiewiórki ranne, które przez długi czas znajdowały się pod opieką człowieka. Współpracujemy z wrocławską Eko-Strażą i organizacjami zajmującymi się rehabilitacją dzikich zwierząt, a naszym celem jest stopniowe przystosowanie wyleczonych wiewiórek do życia na wolności. Na terenie Zamku Topacz rozwieszone są również budki dla tych sympatycznych ssaków.

Brak przyród. Zapraszamy ponownie później!