Blog

Sztuka kulinarna w Zamku Topacz

Magia serowych smaków

27 sierpnia 2018

Polacy coraz chętniej sięgają po lepszej jakości sery, które charakteryzuje wyszukany i oryginalny smak. Do tej pory wykorzystywane jedynie do przygotowania kanapki, zapiekanki czy pizzy, dzisiaj królują jako przystawka, składnik wykwintnych dań czy dodatek do wina. Polska tradycja serowarstwa powróciła, a Polacy na nowo pokochali serowe smaki.

Polski rynek dojrzał do diety roślinnej – wywiad z Przemysławem Chojnickim z Polveg

13 sierpnia 2018

Na całym świecie coraz więcej osób rezygnuje lub ogranicza spożycie mięsa. Według badań przeprowadzonych w 2017 roku przez ProVeg w Niemczech, liczba fleksitarian w tym kraju sięga ponad 50% populacji.

Kuchnia wege dodaje mi skrzydeł!

16 lipca 2018

Wywiad z Katarzyną Gubałą - propagatorką zdrowego żywienia, autorka książek, m.in. „Warzywa górą! Od korzeni po liście”.

W jaki sposób wyróżnić swoją restaurację?

2 lipca 2018

W wielu dobrych restauracjach już przy wejściu „czuć” jedyny w swoim rodzaju klimat, który sprawia, że chce się do nich wracać. Jakie elementy, poza wyśmienitym jedzeniem, najczęściej wpływają na zapamiętanie i polubienie lokalu przez gości? Jak poradzić sobie z szybko rozwijającym się rynkiem gastronomicznym i stworzyć wyjątkowe miejsce? Radzą eksperci z Zamku Topacz.

Białe szparagi- jak je przyrządzić ?

18 czerwca 2018

Białe szparagi to nieco większe wyzwanie niż zielone, dlatego Szef Kuchni Restauracji Spichlerz w Zamku Topacz Krzysztof Obliński radzi, jak to zrobić, aby wydobyć z nich to, co najpyszniejsze.