Blog

Sztuka kulinarna w Zamku Topacz

Noworoczne postaniowienia

7 stycznia 2019

Co zrobić, aby w rok zostać dobrym kucharzem ? Czy to możliwe ?

Tradycyjna wigilijna zupa śledziowa. Przepis Szefa Kuchni

19 grudnia 2018

Współczesna kuchnia oferuje wiele ułatwień i ulepszeń, dzięki którym skraca się czas przygotowywania nawet najbardziej skomplikowanych potraw. Są jednak składniki, które potrzebują odrobiny czasu, by nabrać smaku znanego nam z dzieciństwa. Jednym z nich jest niewątpliwie śledź, który na czas Świąt Bożego Narodzenia z ulubionej przystawki zamienia się w ulubioną zupę. Choć wymaga moczenia przez noc, na dobre rzeczy warto trochę poczekać. Na Święta czekamy przecież cały rok!

Finał II edycji Spotkania z SelfCookingCenter. Kto zachwycił jurorów wegańskim arcydziełem?

29 października 2018

W ubiegły czwartek odbyła się druga edycja konkursu kulinarnego Spotkania z SelfCookingCenter. Wydarzenie to jest efektem współpracy firmy Rational oraz znanego z doskonałej kuchni Zamku Topacz pod Wrocławiem. Pod jednym dachem spotkało się osiem dwuosobowych zespołów z restauracji rozsianych po całej Polsce. Co mieli ze sobą wspólnego? Młody wiek, kulinarną pasję, szacunek do regionalnych składników oraz, oczywiście, apetyt na zwycięstwo.

Roślinne inspiracje na jesień

17 września 2018

Jeśli stawiasz pierwsze kroki na drodze do ograniczenia lub wyeliminowania produktów odzwierzęcych, przyda ci się odrobina pomocy. Kto zna się na tym lepiej, niż producenci wegańskiej żywności? Przy okazji pierwszego 100% roślinnego konkursu w Zamku Topacz, Spotkania z Self Cooking Center, pytamy partnerów wydarzenia o to, jak wyposażyć spiżarnię na jesień, aby przejście na weganizm było proste i przyjemne.

Magia serowych smaków

27 sierpnia 2018

Polacy coraz chętniej sięgają po lepszej jakości sery, które charakteryzuje wyszukany i oryginalny smak. Do tej pory wykorzystywane jedynie do przygotowania kanapki, zapiekanki czy pizzy, dzisiaj królują jako przystawka, składnik wykwintnych dań czy dodatek do wina. Polska tradycja serowarstwa powróciła, a Polacy na nowo pokochali serowe smaki.